niedziela, 15 grudnia 2019

Czy znasz tradycje bożonarodzeniowe?


Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami, dlatego właśnie lepiej zapoznać się z tradycjami bożonarodzeniowymi, dzięki którym święta będą wyjątkowe i magiczne. Oczywiście podczas Wigilii nie można zapomnieć o opłatku, dodatkowym nakryciu dla niezapowiedzianego gościa czy choince. O jakich jeszcze tradycjach bożonarodzeniowych warto pamiętać? 
Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt w religii chrześcijańskiej. Wiążę się z nim wyjątkowa atmosfera i wiele wspaniałych tradycji bożonarodzeniowych, które pielęgnowane są w niemalże każdej polskiej rodzinie. Ubieranie choinki, szukanie na niebie pierwszej gwiazdki czy chowanie sianka pod obrusem stołu wigilijnego. O jakich tradycjach bożonarodzeniowych lepiej nie zapominać?


Tradycje bożonarodzeniowe w Polsce.
Boże Narodzenie to wspaniały i rodzinny czas, który zwykłe dni zamienia w prawdziwie magiczne chwile. W Polsce można spotkać się z wieloma tradycjami bożonarodzeniowymi, które pielęgnowanie są przez kolejne pokolenia. Jakie tradycje bożonarodzeniowe są najpopularniejsze?
- ubieranie choinki,
- dawanie sobie prezentów,
- składanie życzeń bożonarodzeniowych,
- przygotowywanie 12 postnych potraw wigilijnych,
- chowanie pod obrusem sianka i pieniążków,
- dodatkowe nakrycie dla niezapowiedzianego gościa,
- wyglądanie pierwszej gwiazdki na niebie,
- łamanie się opłatkiem,
- kolędowanie - kolędy polskie są przepiękne, zwłaszcza te najpopularniejsze, np.: 
"Dzisiaj w Betlejem" oraz "Przybieżeli do Betlejem", 
- wspólne uczestnictwo w pasterce 

Tradycje bożonarodzeniowe - potrawy wigilijne.
Przygotowując uroczystość wigilijną, staramy się, aby na stole pojawiło się 12 potraw wigilijnych, które będą stworzone z plonów ziemi. Oczywiście istnieje przekonanie, że każdej z nich należy spróbować, aby nadchodzący rok przyniósł jedynie szczęście. Na stole wigilijnym najczęściej można zobaczyć:
- barszcz wigilijny z uszkami, 
- zupę grzybową, 
- karpia przyrządzony na różne sposoby, na przykład: karp po żydowsku czy karp w galarecie,
- kapusta z grochem i grzybami,
- pierogi z kapustą i grzybami,
- ryba po grecku, 
- śledź na różne sposoby: sałatka śledziowa, woda śledziowa,
- kutia lub makówki,
- kluski z makiem,
- kompot z suszu.
Oczywiście w zależności od regionu lub kraju, uroczystość wigilijna może się nieco różnić. Dlatego właśnie wśród potraw może pojawić się nawet zupa migdałowa czy kulebiak. 

Tradycje bożonarodzeniowe - kolędy.
Jedną z najprzyjemniejszych tradycji bożonarodzeniowych jest wspólne kolędowanie, które wyjątkowo zbliża do siebie rodzinę. W Polsce najbardziej znanymi kolędami są "Bóg się rodzi", "Lulajże Jezuniu" czy "Dzisiaj w Betlejem". Pierwsze kolędy śpiewane były już przez Rzymian, jednak robiono to w pierwszy dzień Nowego Roku, gdyż słowo kolęda pochodzi z języka łacińskiego i dokładnie oznacza pierwszy dzień miesiąca. 
Z czasem tradycję kolędowania od Rzymian przejęli chrześcijanie, aby uczcić narodziny Jezusa Chrystusa. Najstarsza polska kolęda pochodzi z 1420 roku i nosi tytuł "Zdrów bądź królu anielski". 
Tradycje bożonarodzeniowe - życzenia 
Przed rozpoczęciem wieczerzy łamiemy się z obecnymi przy stole opłatkiem i składamy sobie życzenia bożonarodzeniowe. Oczywiście według tradycji nie ograniczmy się jedynie do osób obecnych przy nas tego dnia. W przeszłości ludzie przesyłali sobie kartki z życzeniami bożonarodzeniowymi. Obecnie najczęściej wysyłamy sobie SMS-y lub maila, w których zawieramy życzenia świąteczne. 
Tradycje bożonarodzeniowe - choinka
Według tradycji choinkę powinno się ubierać w Wigilię lub 23 grudnia. Obecnie zazwyczaj choinki przystrajamy znacznie wcześniej, aby w dzień Wigilii móc skupić się na przygotowywaniu wieczerzy. W przeszłości różnymi drobiazgami przystrajano snopy siana lub gałęzie, tradycja przystrajania choinki przyszła z Niemiec i zadomowiła się w innych chrześcijańskich krajach.
Ozdoby pojawiające się na drzewku powinny być związane z Bożym Narodzeniem, właśnie dlatego na czubku choinki najczęściej pojawia się symboliczna "gwiazda betlejemska". Lampki na choince powinny zostać zaświecone po raz pierwszy w momencie pojawienia się na niebie pierwszej gwiazdki.  


Tradycje bożonarodzeniowe - prezenty na święta.
W zależności od kraju, w którym przyszło nam się wychowywać, w święta otrzymujemy prezenty od św. Mikołaja lub od małego Jezusa. W Polsce oczywiście mikołajki obchodzone są 6 grudnia, zatem prezenty pod choinką pochodzą od Jezusa. Kupujemy prezenty na święta dla mamy, taty, siostry, brata, ukochanego lub ukochanej. Według tradycji każdy powinien otrzymać mały upominek. 
Tradycje bożonarodzeniowe - stół wigilijny
Oczywiście przygotowanie potraw na stół wigilijny to nie jedyne tradycje bożonarodzeniowe związane z tym wieczorem. Wieczerza wigilijna to nie tylko jedzenie, ale także wiele innych szczegółów. Na stole wigilijnym powinno pojawić się dodatkowe nakrycie dla zbłąkanego wędrowca i opłatek, którym podzielimy się z bliskimi. Pod obrus należy włożyć pieniądze i sianko, które mają przynieść dobrobyt. Przy stole wigilijnym, przed rozpoczęciem wieczerzy, w większości domów odczytuje się fragment Pisma Świętego dotyczący narodzin Chrystusa. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz